استفاده از نرم افزار شبیه ساز حیوانات آزمایشگاهی در امر آموزش و پژوهش

در امر آموزش­ و پژوهش­های مربوط به حوزه­های علوم پزشکی، حیوانات آزمایشگاهی به نحو چشمگیر و بدون توجه به استانداردهای علمی و اخلاقی مورد استفاده قرار می­گیرند. حال آنکه بیش از بیست سال است که در مراکز علمی آموزشی معتبر دنیا از نرم افزارهای جایگزین که کارایی بسیار بالاتری در افزایش کیفیت آموزش دانشجویان حوزه­ های علوم پزشکی دارند، استفاده می­ شود. رویکرد نوین بین‏ المللی در امر پژوهش نیز استفاده از حیوانات در امورعلمی را به موارد ضروری و فاقد جایگزین، مشروط نموده و به منظور پیشگیری از آزار و کشتار بی­ دلیل حیوانات، اصل جایگزینی حیوانات آزمایشگاهی با نرم ­افزارها و ابزارهای مربوطه را به صورت جدی مورد توجه قرار داده ­است.

درحال حاضر نرم‌افزارهای  شبیه‌ساز فیزیولوژی Virtual Physiologyکه در انستیتوی فیزیولوژی دانشکده فنی و بیوتکنولوژی دانشگاه Philipps در کشور آلمان تهیه شده‌اند و شامل برنامه­ هایSimVessel, SimNerve SimNeuron, SimHeart ,SimMuscle, می­باشند، در دانشگاه‌های معتبر جهان مورد استفاده قرار می­گیرند که درصورت تمایل اساتید محترم دانشگاه­ها، می ­توانند به ­صورت رایگان توسط پروفسور براون سازنده این شبیه‌سازها در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران قرار بگیرند.

لذا خواهشمند است با توجه به آمادگی اعلام­ شده مبنی بر همکاری با دانشگاه­ها، دانشکده­ ها و مراکز علمی آموزشی و به منظور کاهش و درصورت امکان حذف استفاده­ ی بی رویه ­ی حیوانات آزمایشگاهی و آزارهای بی­ مورد آن­ها و امکان به­ کارگیری نرم­ افزارهای جایگزین در حوزه­ های پژوهشی و آموزشی، به ویژه آموزش گروه­های فیزیولوژی و فارماکولوژی و سایر حوزه­ های مرتبط علوم زیستی، دستور فرمایید اطلاع ­رسانی در این خصوص به نحو مقتضی صورت گیرد تا درصورت تمایل، هماهنگی­ های لازم جهت استفاده رایگان از این ابزارهای ارزنده انجام شود. پیشاپیش از همکاری و مساعدت جنابعالی سپاسگزاری می­گردد.

تاریخ:
1398/11/13
تعداد بازدید:
222
منبع:
Powered by DorsaPortal